Cestování s jízdním kolem
Cestující s jízdními koly nebo elektrokoly mohou využít nabídky spojů linek Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Je možné využít nabídku linek městské (pouze vybrané linky), regionální i železniční dopravy.
Přeprava jízdních kol v regionální dopravě se řídí Smluvními přepravními podmínkami ODIS. Přeprava jízdních kol ve vozech městské dopravy a v dálkové železniční dopravě (linky R8, R27, R60 a R62) se řídí Smluvními přepravními podmínkami dopravců. V městské dopravě jsou podmínky pro přepravu koloběžek shodné jako pro přepravu jízdního kola.
Přeprava v městské a regionální dopravě
Jízdní kolo nebo elektrokolo se přepravuje ve vyhrazeném prostoru označeném u vnější strany dveří a interiéru vozidla symbolem dětského kočárku.
Na vybraných regionálních autobusových linkách v oblasti Opavska, Vítkovska, linkách 391, 392 a 885 je v období od 1. 5. do 30. 9. možné přepravovat jízdní kola na závěsech v zadní části vozidla v počtu 7 jízdních kol. Tyto spoje jsou v jízdním řádu vyznačeny symbolem L. Nakládku a vykládku kol provádí vždy dopravcem pověřená osoba.
Přeprava v železniční dopravě
Přeprava jízdních kol jako spoluzavazadlo je povolena ve vlacích, označených v jízdním řádu symbolem L, ve kterých jsou řazeny vozy se speciálními místy pro přepravu kol.
Dále je tato přeprava povolena i v ostatních osobních vlacích, spěšných vlacích a rychlících, a to na prvním a posledním představku soupravy v prostoru nástupních dveří, kde mohou být umístěna vždy nejvýše dvě jízdní kola, není-li to z technologických důvodů nebo z důvodu bezpečnosti vyloučeno.
Jak si na kole rozumět s autobusy