Bezbariérové cestování
Bezbarierová přeprava
Většina vozidel zajišťující veřejnou dopravu v rámci ODIS je nízkopodlažní. Je tak umožněna přeprava cestujícím na invalidním vozíku a také ostatním cestujícím s omezenou schopností pohybu a orientace.
Spoje, které zajišťuje bezbariérově přístupné vozidlo jsou v jízdním řádu označeny pod číslem spoje symbolem invalidního vozíku H. Vybrané železniční vozy nejsou nízkopodlažní, ale jsou vybaveny zvedací plošinou a v jízdním řádu jsou označeny symbolem ©.
Invalidní vozík se přepravuje ve vyhrazeném prostoru označeném symbolem invalidního vozíku H. Dveře vozidla, kterými je umožněn nástup s invalidním vozíkem je rovněž označen symbolem invalidního vozíku H.
Cestující s omezenou schopností pohybu a orientace mají ve vozidle právo na místo k sezení na sedadlech pro ně vyhrazených a označených. Cestující s omezenou schopností pohybu a orientace nebo cestující na invalidním vozíku může do vozidla nastoupit se souhlasem a vystoupit s vědomím pověřené osoby.
Cestující na invalidním vozíku může do vozidla nastoupit se souhlasem řidiče a vystoupit s vědomím řidiče. Před nástupem do vozidla dá cestující na invalidním vozíku, nebo osoba doprovázející, znamení k řidiči stisknutím příslušného tlačítka na karosérii vozidla, pokud je vozidlo tímto tlačítkem vybaveno. Před zastávkou, na které chce cestující na invalidním vozíku vystoupit, je cestující povinen s dostatečným časovým předstihem oznámit výstup z vozidla dvojím stisknutím tlačítka „Znamení k řidiči“. Tuto povinnost může za osobu na invalidním vozíku vykonat osoba doprovázející.
Ve vozidle smí být přepravován pouze jeden invalidní vozík. Kombinace přepravy dětských kočárků, jízdních kol a invalidních vozíků ve vyhrazeném prostoru nesmí přesáhnout počet dva. Na linkách 263, 270 a 286 jsou provozovány spoje, které přepravují až tři invalidní vozíky. Spoje těchto linek, na které je vypraveno bezbariérově přístupné vozidlo pro přepravu až 3 osob na invalidním vozíku jsou vypsány v poznámkách pod jízdním řádem.


