Koordinátor ODIS s.r.o.

Bezbariérové cestování

Bezbarierová přeprava

Bezbariérové cestování

Většina vozidel zajišťujících veřejnou dopravu v rámci ODIS je nízkopodlažních. Je tak umožněna přeprava cestujícím na invalidním vozíku a také ostatním cestujícím s omezenou schopností pohybu a orientace. 

Spoje, které zajišťuje bezbariérově přístupné vozidlo jsou v jízdním řádu označeny pod číslem spoje symbolem invalidního vozíku VOZÍK. Na železnici je přepravu cestujících na invalidním vozíku nebo asistenci na nádraží nutno objednat prostřednictvím formuláře na následujícím odkazu (https://asistence.oneticket.cz/). Vlakové spoje umožňující přepravu cestujících na vozíku jsou označeny symbolem "INVERZNÍ VOZÍK", přičemž je nutné objednání přepravy předem.

Dveře vozidla, kterými je umožněn nástup s invalidním vozíkem, jsou označeny symbolem invalidního vozíku VOZÍK. Cestující s omezenou schopností pohybu a orientace nebo cestující na invalidním vozíku mohou do vozidla nastoupit se souhlasem a vystoupit s vědomím pověřené osoby.

Invalidní vozík se přepravuje ve vyhrazeném prostoru označeném symbolem invalidního vozíku VOZÍK. Cestující na invalidním vozíku nebo osoba doprovázející zodpovídá při přepravě za svou bezpečnost a musí zajistit, aby invalidní vozík neznečistil nebo nepoškodil ostatní cestující nebo zařízení vozidla a aby nebyla ohrožena bezpečnost ostatních osob. 

Cestující s omezenou schopností pohybu a orientace mají ve vozidle právo na místo k sezení na sedadlech pro ně vyhrazených a označených. Pokud není u těchto osob jejich právo na místo k sezení zřetelně patrné, prokazují svůj nárok příslušným průkazem. Jiný cestující, který takové místo obsadil, je povinen toto místo cestujícímu s omezenou schopností pohybu a orientace uvolnit.

Cestující na invalidním vozíku v regionální autobusové a městské hromadné dopravě může do vozidla nastoupit se souhlasem řidiče a vystoupit s vědomím řidiče. Před nástupem do vozidla dá cestující na invalidním vozíku, nebo osoba doprovázející, znamení k řidiči stisknutím příslušného tlačítka na karosérii vozidla, pokud je vozidlo tímto tlačítkem vybaveno. Před zastávkou, na které chce cestující na invalidním vozíku vystoupit, je cestující povinen s dostatečným časovým předstihem oznámit výstup z vozidla dvojím stisknutím tlačítka „Znamení k řidiči“. Tuto povinnost může za osobu na invalidním vozíku vykonat osoba doprovázející.

Ve vozidle smí být přepravován pouze jeden invalidní vozík. Kombinace přepravy dětských kočárků, jízdních kol a invalidních vozíků ve vyhrazeném prostoru nesmí přesáhnout počet dva. Na linkách 263, 270 a 286 jsou provozovány spoje, které přepravují až tři invalidní vozíky. Spoje těchto linek, na které je vypraveno bezbariérově přístupné vozidlo pro přepravu až 3 osob na invalidním vozíku, jsou vypsány v poznámkách pod jízdním řádem.

Ve vlacích ČD se řídí přeprava osob s omezenou schopností pohybu a orientace a přeprava cestujících na invalidním vozíku SPP ODIS, v případě že SPP ODIS určitou situaci neupravují, platí SPP dopravce ČD. Přeprava osob s omezenou schopností pohybu a orientace a přeprava cestujících na invalidním vozíku ve vlacích RJ (linky R8 a R60) se řídí smluvními přepravními podmínkami dopravce RJ.

 

Nájezdová plošina.
Prostor vyhrazený pro invalidní vozík.
Signalizace k řidiči.
bb95d4c8-e97a-4ad7-aa07-d559dffbfeb1.jpg
Označení vozu.